Úpravy modelů pomocí samolepících fólií

různé vychytávky, jako doplňky, aplikace doplńků atp.

Úpravy modelů pomocí samolepících fólií

Příspěvekod DORIS » 15 led 2009, 11:30

Kromě barevní plastových i papírových modelů se mi často osvědčilo i použití samolepících fólií různých druhů pro vylepšení nebo zdokonalení povrchu některých dílů. Fólie se vyrábějí nejen v různých barvách a vzorech imitující velkou škálu rozličných druhů dřeva či mramoru, hliníku, karbonu nebo kamene, ale existují i semišové, koženkové, transparentní (čiré a průhledné) nebo dokonce zrcadlové samolepící fólie. Tloušťka klasických barevných fólií je minimální, jsou mnohdy tenčí než list kancelářského papíru, což umožní jejich výbornou tvarovatelnost a přízpůsobení tvarům podkladu, navíc jsou pružné a některé mají i velkou roztažnost při natahování teplem. Jiné, jako třeba zrcadlová fólie, jsou hrubší a jejich tvarovatelnost omezená, nicméně lze s nimi docílit velmi zajímavých a atraktivních úprav v doplňcích modelů. Samolepící fólie jsou odolné vůči otěru, vodě, nečistotám, snadno se čistí a udržují, nemění barvu ani neztrácejí lesk a vydrží mnoho let i v exteriéru. Práce s nimi není složitá, lze je snadno stříhat nebo řezat, výborně drží díky kvalitnímu lepidlu a dají se i dost tvarovat, díky čemuž se krásně přizpůsobí různým tvarům. Fólie kupuji v různých speciálkách nebo třeba i v OBI, ale některé druhy speciálních a tuningových fólií je možno sehnat pouze v e-shopech ( například zde:
http://wsfilm.cz/produkty/folie.htm
http://wsfilm.cz/produkty/folie/tuning.htm ).
Prodávají se ve stočených rolích v různých šířích. Hodně dobré zklušenosti mám se značkami D-C-Fix nebo Alkor, ale nějaký výrazné rozdíly v kvalitě u jednotlivých značek nebývají. Podstatné je, aby fólie nebyly příliš staré( problém s horšími vlastnostmi lepidla) a zdeformované – vzniklé zlomy jsou nenávratným poškozením především u transparentních nebo zrcadlových fólií.
Práce s fóliemi
Folie jsou opatřeny vrstvou lepidla, které je chráněno silikonovým papírem, jenž se před lepením odstraní. Podle dílu, který chci fólií polepit, si vystřihnu podobnou velikost a tvar z fólie, pokud mi ohraničení dílu umožní ji po nalepení oříznout. V opačném případě je třeba vyrobit si přesnou šablonu dle tohoto dílu a tuto přenést a obkreslit na rub fólie. Po vystřižení se pak tvarovka z fólie musí velmi přesně lepit na podklad. Kromě zrcadlových není problém již nalepené fólie bez problému sundat a nalepit je znovu.
Pro dokonalé nalepení fólií je důležitá vyšší teplota, rozhodně doporučuji pracovat s fóliemi při teplotě nad 20°C, jinak se hůře tvarují a i lepidlo nemá tak dokonalou adhezi. Často si pomáhám fénem, zahřívána fólie velmi ochotně kopíruje tvar podkladu a výborně k němu přilne. Lze ji i natahovat. I při odlepování je důležité podklad s fólií zahřívat, lepidlo změkne a jde to dobře dolů. Pokud nalepuji fólií na komplikovanější a větší díl, rozhodně ji nalepím nejdříve nahrubo a pak směrem od středu vytlačuji bublinky vzduchu a přitlačuji ji opatrně směrem ke krajům. Teprve až pak ji začnu zahřívat a nechám dokonale přilnout.
Pro polepení velkých hladkých ploch je vhodnější nejprve podklad nastříkat rovnoměrně pěnou (snadno se vyrobí smícháním vody a saponátu a nanese rozprašovačem). Fólie se pak nalepuje od středu a směrem k okrajům se vytlačuje pěna a bublinky vzduchu. Ve finále si opět mohu pomoci fénem. Okraje fólie se nakonec oříznou ostrým odlamovacím nožíkem.
Příprava podkladu
Musí být čistý, odmaštěný a bez smítek nebo nerovností, protože by se pak nepěkně prokreslily. Pro použití fólií je ideální hladký podklad, ale i jemně strukturovaný lze s úspěchem polepit. Odmaštění provádím technickým benzínem, u plastových modelů ovšem pozor na narušení materiálu – ne každý je odolný. Je možné odmastit podklad i dokonalým omytím ve vlažné vodě se saponátem. Pozor na dotek prstů – zůstávají tam otisky a mastnota a totéž platí i pro lepidlo na fóliích.
Po skončení práce je třeba ponechat v klidu zatvrdnout lepidlo na fóliích a alespoň jeden den tyto díly nenamáhat ani neumývat a zvláště neaplikovat různé ochranné nebo leštící přípravky - mohly by narušit adhezi v obvodu polepených dílů. Za tuto dobu fólie dokonale přilne k povrchu a lepidlo je stabilní a odolné.

Ukázky použití fólií:
Imitace semiše v interiéru modelů aut:
Obrázek Obrázek
Obrázek
Koženka na výplních dveří:
Obrázek
Použití leštěné fólie na papírovou karoserii u funkčního modelu:
Obrázek Obrázek
Imitace dřeva pomocí fólií na papírovém modelu historické plachetnice (můj dosavadní nej model ):
Obrázek Obrázek
Použití zrcadlové fólie na renovaci nádobky v motorovém prostoru skutečného auta:
Obrázek
Nebo fólie v imitaci titanu třeba na palubovce auta:
Obrázek
DORIS
Člen scalecars

Re: Úpravy modelů pomocí samolepících fólií

Příspěvekod WjeteF » 15 led 2009, 16:19

Ta dřevěná folie je tapeta?
Tichý člen fóra...
Obrázek
WjeteF
1:72

Příspěvekod Recaro » 15 led 2009, 17:45

:slina: :drool: :potlesk: Ta LOD je genialna keby si tam nedala tu poznamku ze je to papier s foliou imitujucov drevo tak by som sa kludne s kazdym hadal ze je to vsetko origos s dreva. Ja pri tvojich modeloch nemozem prestat slintat, asi si budem musiet doniest k PC kybel na slini inak hrozi ze si zaslintam klavesnicu. Ta lod si zasluzi jednu celu novu temu :oops: .

CG :potlesk: :pohar: .

Group by ju mohol hodit na web, ta LOD si to zasluzi.
VW Touareg - 100% nevisiel tak ako som chcel :(
Chopper Bone Daddy 1/12 - 100%
Recaro
1:72

Příspěvekod DORIS » 15 led 2009, 18:28

Recaro: Díky moc, vážím si Tvých slov a pochval.Jsem nesmírně polichocena. :blush: Tu lodičku jsem zde dala jen kvůli ukázce, co lze pomocí fólií dokázat, neboť se snažím jinak držet tématiky aut. Nic, krom stěžňů a ráhen není na modelu ze dřeva, když pominu lanka a plachty. Je komplet z papíru. Neumím dokonale napodobit dřevo barvením, jako někteří mi kolegové z DF papírových modelů, takže jsem volila fólie. Zde je celá fotodokumentace stavby a diskuse, která se této plachetnice týká, pokud Tě to zajímá:
http://www.papirove-modely.cz/galerie/i ... mage=30345
http://papirovemodelarstvi.cz/forum/vie ... php?t=3908

WjeteF : Je to samolepící tapeta, obvykle se tomu říká fólie, proto i já tento termín používám.
DORIS
Člen scalecars

Příspěvekod group b » 15 led 2009, 22:08

dobrý návod, ještě bych se zeptal, kde se dají sehnat ty semišové folie, ty jsem ještě nikdy neviděl.
K nápadu Recara - umístění lodi na web. Zatím web i forum funguje pro modely aut, jak jsem někde avizoval, do Scalecars clubu, který mimochodem už vzniká se může přihlásit kdokoliv, tedy i stavitelé jiných modelů než automobilní techniky. Pak bychom museli s vedením fora a klubu popřemýšlet nad tím, jestli na foru budou i další modely, nejen auta.Znamenalo by to výrazné úpravy obou stránek. Rozhodně zatím nikdo neřekl NE, ale ani ANO. Co se samotného modelu lodi týká, hluboce se Doris klaním za toto dílo. Sám stavím lodě ( plastikové), takže vím, o čem to je a kolik je na takovém modelu práce. Tahle loď je pracnější než většina našich modelů dohromady, je to absolutní nádhera. :w00t:
http://modely-32.webgarden.cz/ - stránky o mých modelech + odkazy na všechny mé ostatní www
group b
Člen scalecars

Příspěvekod DORIS » 16 led 2009, 17:52

group b: Moc děkuji za pochvalu, je mi ctí a potěšením!
Co se týče těch semišových fólií - koupila jsem je v OBI, ale není problém je sehnat i přímo ve speciálkách na tapety/fólie. Tapety bývají i v samostatných odděleních - spíše takových stáncích v obchodních domech nebo prodejnách nábytku, metráže a koberců, je to různé. Škála barev,vzorů, provedení atd. je velmi široká, uvedla jsem jen zlomek z toho, co se vyrábí a prodává.
Jinak děkuji za vložení tématiky i jiných modelů na DF, ráda se podělím s ostatními i o jiné modely, které stavím. ;)
DORIS
Člen scalecars

Příspěvekod Michal71717 » 26 úno 2009, 11:33

doris: dík za návod taky to používám a líbí se mi to, dovolil jsem si obrázky přehrát k nám a příspěvky spojil a návod zapsal do databáze
Michal71717
Administrátor

REKLAMA

Zpět na Návody: doplňky